Typy wypełnień zębów

Typy wypełnień zębów

Wypełnienia zębów są używane do zastąpienia brakujących zębów. Są one dostępne w różnych materiałach. Można wybierać spośród różnych typów, w tym metalowych i plastikowych. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom różnych materiałów wypełniających. Na przykład szkło-jonomer jest popularnym materiałem wypełniającym, ale należy zapytać o niego swojego dentystę przed wyborem go dla dziecka. Wypełnienia szklane są wykonane z materiału akrylowego i szkła, które wydziela fluor. Trwają przez kilka lat, ale trzeba będzie je ponownie wymienić.

Wypełnienia kompozytowe

Kompozytowe wypełnienie zęba to rodzaj uzupełnienia, które wykorzystuje materiał z tworzywa sztucznego zwany kompozytem do zastąpienia próchnicy. Materiał wypełniający jest umieszczany w warstwach, aby stopniowo wypełnić lukę w zębie. Po nałożeniu warstw dentysta zastosuje światło ultrafioletowe do kompozytu, aby szybciej go utwardzić. Proces ten znany jest jako fotopolimeryzacja. Po utwardzeniu kompozytu ząb będzie wyglądał jak nowy i przywrócona zostanie jego funkcja.

Wypełnienie kompozytowe jest doskonałym sposobem na przywrócenie równowagi w wyszczerbionym lub pękniętym zębie. Wypełnienia kompozytowe są bardzo trwałe i wytrzymują do pięciu lat. Są one również wykonane z łatwo formowalnej żywicy, która ściśle łączy się z istniejącą strukturą zęba. Ten rodzaj wypełnienia w rzeczywistości pomaga izolować ząb bardziej niż wypełnienia metalowe. Osoby z uszkodzonymi zębami są narażone na powstawanie wtórnych ubytków. Aby tego uniknąć, należy regularnie szczotkować nowy ząb.

Chociaż kompozytowe wypełnienia zębów nie zawierają żadnego metalu, mogą być związane z pewnymi skutkami ubocznymi. Rtęć, główny składnik wypełnień amalgamatowych, jest podejrzewana o wywoływanie niepożądanych reakcji u ludzi. Może to być bardziej istotne dla osób z zębami o ciemniejszym kolorze, które są bardziej wrażliwe na utwardzanie światłem. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te twierdzenia. Dlatego przed poddaniem się zabiegowi wypełnienia kompozytowego najlepiej skonsultować się z dentystą.

W przypadku ubytków kompozytowe wypełnienia zębów są najlepszą opcją dla pacjentów, ponieważ mogą dopasować się do koloru reszty zębów. W przeciwieństwie do amalgamatu, wypełnienia kompozytowe mogą płynnie łączyć się z resztą zębów, więc nawet nie zauważysz ich, gdy się uśmiechniesz. Oprócz walorów estetycznych, wypełnienia kompozytowe pomagają również przywrócić naturalną funkcję zębów i zapobiegają dalszej próchnicy.

Wypełnienia amalgamatowe

Wypełnienia amalgamatowe są powszechnie stosowane do wypełniania zębów. Dentysta nawierca się do chorego zęba i kształtuje ubytek, aby otrzymać wypełnienie. Następnie wymiesza on zamknięty sproszkowany stop z płynną rtęcią. Po wymieszaniu tej mieszaniny dentysta umieści amalgamatowy kit w ubytku. Mieszanina ta szybko twardnieje i staje się stałym wypełnieniem. Pacjenci z wrażliwymi zębami powinni unikać żucia wypełnienia amalgamatowego do następnego dnia.

Amalgamat stomatologiczny jest stopem metali wykonanym z wiórów stopu srebra i rtęci. Zawiera około 40-70% Ag, 25-29% Sn, dwa do czterech procent Cu i 0-2% Zn. Rtęć jest głównym składnikiem amalgamatu. Wypełnienia są umieszczane w jamie zęba, a następnie zastygają na około sześć do ośmiu godzin. Po ustawieniu, wypełnienia twardnieją i rozszerzają się o około 0,1% w ciągu sześciu do ośmiu godzin.

Oprócz stosowania wypełnień amalgamatowych, Twój dentysta może również użyć innych materiałów, takich jak żywica. Materiały te są mniej podatne na złamania niż wypełnienia na bazie metalu, a żywica jest dopasowana kolorystycznie do struktury zęba. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju wypełnień, z materiałem tym wiążą się pewne zagrożenia. Obejmują one ewentualne narażenie na pewne substancje chemiczne, nadwrażliwość na pewne metale oraz długotrwałe skutki wypełnienia.

Rtęć jest szczególnie szkodliwa dla kobiet w ciąży i dzieci. Opary uwalniane przez wypełnienia amalgamatowe mogą wpływać na rozwój nienarodzonego dziecka, a także prowadzić do upośledzenia neurologicznego. W związku z tym najlepszym sposobem na uniknięcie tego wypełnienia opartego na rtęci jest usunięcie wypełnień i zastąpienie ich nietoksycznymi. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące bezpieczeństwa wypełnień amalgamatowych, skontaktuj się ze swoim dentystą.

Wypełnienia pośrednie

Wypełnienie pośrednie to uzupełnienie stomatologiczne, które wykonuje się poza jamą ustną, w laboratorium. Następnie jest ono formowane tak, aby idealnie pasowało do zęba. Zabiegi te wymagają dwóch wizyt w gabinecie. Wkłady inlay są stosowane w przypadku, gdy ząb ma duże obszary uszkodzeń, np. w tylnej części lub w okolicy wierzchołków. Wkłady są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie mogą wykonać korony, ale nadal potrzebują wypełnienia.

Wypełnienia bezpośrednie i pośrednie wykorzystują kompozyty, które są przygotowywane w laboratorium przed umieszczeniem ich w ustach. Wypełnienia te są podobne do wypełnień pośrednich, ale mogą być mniej inwazyjne i zajmować mniej czasu. Ostatecznie to dentysta zdecyduje, która metoda jest najlepsza dla Twoich potrzeb. Jeśli jednak nie jesteś pewien, możesz zapytać swojego dentystę o zalety i wady każdego rodzaju. Wypełnienia pośrednie mogą być doskonałym rozwiązaniem w przypadku większych ubytków, obróconych zębów lub skomplikowanych procedur.

Wypełnienia bezpośrednie wykorzystują żywicę kompozytową do wypełnienia ubytku w zębie. W przeciwieństwie do wypełnień bezpośrednich, żywica kompozytowa jest utwardzana w inny sposób, dzięki czemu ma większą odporność na zużycie. Dodatkowo wypełnienia pośrednie są bardziej przystępne cenowo niż wypełnienia bezpośrednie. Wypełnienie bezpośrednie wykonuje się zazwyczaj tylko wtedy, gdy ubytek można opracować tego samego dnia, a pacjent ma wystarczająco dużo czasu, aby umówić się na wizytę. Natomiast wypełnienie półbezpośrednie wykonuje się tego samego dnia, co miało miejsce w gabinecie stomatologicznym.

Odbudowa zęba wykonana metodami pośrednimi jest rozwiązaniem kosmetycznym, które wymaga dwóch wizyt. Pierwsza wizyta polega na oczyszczeniu ubytku i przesłaniu wycisku chorego zęba do laboratorium w celu wykonania nowego wypełnienia. Po wykonaniu wypełnienia lekarz nakłada na ząb tymczasowe pokrycie do czasu wykonania stałego uzupełnienia. Tymczasowe wypełnienie jest usuwane po założeniu stałego, aby upewnić się, że uzupełnienie pasuje prawidłowo.

Wypełnienia szklano-jonomerowe

Jeśli chcesz poprawić wygląd swojego uśmiechu, możesz wybrać pomiędzy wypełnieniami szklano-jonomerowymi a innymi opcjami. Wypełnienia z jonomerów szklanych są nietoksyczne, co oznacza, że możesz mieć szklane wypełnienie dla swoich przednich zębów. Materiał ten jest również idealny do stosowania w zębach niemowląt. Jest również bardziej trwały niż alternatywy, więc Twój dentysta będzie mógł pracować z nim dłużej.

Jedną z wad wypełnień szklano-jonomerowych jest to, że nie oferują one wytrzymałości, przejrzystości lub estetyki, której potrzebujesz, aby osiągnąć naturalnie wyglądający uśmiech. Dr Hawryluk Jr. stosuje wysoce estetyczny materiał szkło-jonomerowy o nazwie Equia Forte HT. Może również zastosować technikę kanapkową, która wiąże kompozytową licówkę ze szklanym jonomerem.

Wypełnienia szklano-jonomerowe są wykonane z fluoroalumino-krzemianu, materiału organicznego występującego w szkle. Ponieważ jest to materiał kompozytowy, szklano-jonomerowe wypełnienia są mocniejsze niż amalgamat. Są one również bardziej odporne na zużycie niż amalgamat i nie powodują przenikania do jamy ustnej żadnych materiałów. W przeciwieństwie do amalgamatu, wypełnienia szklano-jonomerowe nie zmieniają kształtu, nie kruszą się ani nie kurczą. Są one związane z zębami i nie powodują krwawienia dziąseł ani pogorszenia stanu zdrowia.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych wypełnień metalowych są one mocniejsze i bardziej trwałe, wypełnienia szklano-jonomerowe oferują naturalny wygląd. Te materiały kompozytowe są łatwe do zastosowania i nie mają takiej samej trwałości jak metal. Jednak wiążą się one z zębem i są idealne do wypełnień tymczasowych. Jeśli szukasz alternatywy dla metalu, szkło-jonomer jest dobrym wyborem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to trwałe rozwiązanie dla Twojego uśmiechu.

Złote wypełnienia

Złoto ma szereg zalet, gdy jest stosowane do wypełnień zębów. Jedną z zalet jest wysoka wytrzymałość stopu na rozciąganie. Dzięki temu cienka warstwa złota może chronić wierzchołki zębów przed złamaniem. Jego biały wygląd jest również atrakcyjny, co sprawia, że wiele osób wybiera złote uzupełnienia do wypełnień zębów. Ten artykuł wyjaśni więcej na temat korzyści płynących ze stosowania złotych wypełnień do zębów.

Złote wypełnienia są drogie i są zazwyczaj zarezerwowane dla zębów tylnych. Nie są one układane w zębie podczas wizyty u dentysty i muszą być tworzone poza ustami. W rezultacie, pacjenci muszą nosić tymczasowe wypełnienia podczas oczekiwania na stałe złote wypełnienie, które ma być przygotowane. W zależności od stopnia rozkładu i złożoności wypełnienia, ostateczna cena może wynosić od 1500 do kilku tysięcy dolarów. Oprócz kosztów samego wypełnienia, koszt procedury może obejmować koszt laboratorium i sprzętu proceduralnego.

Kolejną zaletą złotych wypełnień do wybielania zębów jest to, że jest to najbezpieczniejszy i najbardziej biokompatybilny materiał do wypełnień zębów. Jest również hipoalergiczny, co czyni go doskonałym wyborem dla tych, którzy obawiają się o swoje zdrowie zębów. Ponieważ złoto jest niealergiczne, jest bezpieczne i skuteczne w długoterminowych naprawach stomatologicznych. Złote wypełnienia nie powodują również, że ząb wygląda ciemno lub pęka. Czują się gładko i nie są zauważalne.

Ponadto, złote uzupełnienia mają inne zalety. Są one zgodne z estetyczną obsługą zębów, a ich sprężystość sprawia, że są idealne dla obszarów gryzienia. Złote wypełnienia pomagają wzmocnić zęby oraz złagodzić ból i wrażliwość spowodowaną drobnymi złamaniami. Ponadto złote wypełnienia nie zawierają bisfenolu-A, który, jak się uważa, działa w organizmie jak estrogen. Są również biokompatybilne i dlatego są dobrym wyborem dla osób o wrażliwych zębach.