Jak karmić dziecko z próchnicą?

Jak karmić dziecko z próchnicą?

Jeśli Twoje dziecko cierpi na próchnicę, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak karmić je zdrową żywnością. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko. Poniżej wymieniono kilka pomysłów: Owoce, Mleko, Jajka i Pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów molekularnych. Dodatkowo możesz zaoferować mu pokarmy do żucia. Wszystkie te pokarmy stymulują produkcję śliny, która pomaga wypłukać cząstki jedzenia z zębów.

Fruity

Usta dzieci są pełne różnych rodzajów bakterii, z których niektóre mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, wczesnego stadium choroby dziąseł. Ograniczając liczbę owoców, które dziecko zjada każdego dnia, możesz zapobiec rozwojowi ubytków i chorób dziąseł. Wiele z tych owoców zawiera duże ilości witaminy C, która pomoże wzmocnić zęby i dziąsła. Również owoce cytrusowe są świetnym sposobem na to, aby dziecko zjadło ich więcej, ale pamiętaj, że wszystko powinno być spożywane z umiarem.

Ważne jest, aby ograniczyć słodkie pokarmy, ponieważ przyczyni się to do powstawania ubytków. Cukier rozpuszcza szkliwo zębów i powoduje ubytki. Owoce cytrusowe i soki są świetnym źródłem witaminy C, ale ich wysoka zawartość kwasu może uszkodzić szkliwo zębów. Unikaj twardych cukierków, ponieważ mogą przyklejać się do zębów dziecka i powodować erozję szkliwa. Zamiast tego podawaj dziecku świeże owoce i warzywa, takie jak banany i gruszki.

Jajka

Jajka są świetnym źródłem wapnia, białka i witaminy D. Wapń pomaga organizmowi wchłaniać fosforany i budować zdrowe zęby. Białko pomaga rozwijać się zębom, dziąsłom i kościom szczęki. Jajka są zdrowym źródłem białka i mają niską zawartość kalorii i tłuszczu. Twoje dziecko skorzysta ze składników odżywczych zawartych w jajkach. Oto kilka dobrych sposobów, aby podawać dziecku więcej jajek. Możesz podawać dziecku jajka na twardo na przekąski.

Jajka na twardo są ważne dla tego eksperymentu, ponieważ twarda skorupa chroni miękkie jajko w środku. Możesz również wypełnić plastikowe kubki mlekiem, wodą lub ciemnym napojem gazowanym. Pozwól dziecku zostawić jajka w każdym płynie na noc. Następnego dnia rano obserwuj kolor jajek. Te pozostawione w wodzie lub mleku nie zmienią koloru, natomiast te w napoju gazowanym są ciemniejsze. Jest to wynik zawartości fosforu i witaminy D w skorupce jajka.

Mleko

Jeśli martwisz się o zęby swojego dziecka, karmienie go ludzkim mlekiem jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy. Mleko matki nie sprzyja rozwojowi próchnicy, jednak dziecko jest bardziej podatne na rozwój próchnicy, jeśli zasypia z piersią w ustach. Cukrowe płyny w butelce, w tym soki owocowe i sacharoza, mogą powodować próchnicę u małych dzieci. Karmienie dziecka mlekiem ludzkim podczas karmienia piersią jest również dobrym pomysłem, ponieważ zawiera ono te same ochronne składniki odżywcze, co naturalne zęby. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się karmić dziecko butelką, powinnaś pamiętać o wyjęciu piersi z ust dziecka, gdy zasypia. Twoje dziecko będzie również potrzebowało regularnych przeglądów stomatologicznych, które przeprowadza pediatra.

Aby określić, które preparaty mleczne są najskuteczniejsze, naukowcy najpierw uszeregowali próbki mleka. Próbki mleka zostały podane dzieciom, które albo się uśmiechały, marszczyły, albo były neutralne, kiedy były testowane. Następnie, każde dziecko musiało skosztować pozostałych mlek. Testy te powtórzono dla innych kategorii hedonicznych, takich jak słodycz i agar. Mleko z ksylitolem zajęło najwyższe miejsce wśród trzech grup.

Żywność o niskiej zawartości węglowodanów

Dzieci z wysokim wskaźnikiem próchnicy zębów mają dietę o wysokiej zawartości węglowodanów. Wiele z nich to żywność przetworzona, niskiej jakości. Pokarmy wysokowęglowodanowe, wysokocukrowe mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów mogą być korzystne, ale nie powinny być jedynymi wyborami dietetycznymi dla dzieci z próchnicą.

Węglowodany złożone, takie jak pełne ziarna i warzywa, są dobre dla zębów. Surowe warzywa, takie jak seler, marchew i szpinak są doskonałe dla dzieci. Chude źródła białka wspierają układ odpornościowy, a jednocześnie zapobiegają ubytkom. Podczas gdy pełne ziarna i warzywa dostarczają ważnych składników odżywczych, owoce są kwaśne, więc należy ograniczyć ich spożycie przez dziecko. Zamiast tego zdecyduj się na zrównoważoną dietę, która zawiera pokarmy o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości węglowodanów.

Jogurt

Istnieje kilka korzyści z jogurtu dla zębów Twojego dziecka. Nie tylko jest on bogaty w wapń, ale możesz do niego dodawać płatki śniadaniowe lub mieszanki przekąsek. Unikaj jogurtów smakowych, które mogą mieć dodatek cukru lub składników cukierniczych. Również nie kupuj jogurtu, który ma wstępnie wymieszane owoce, ponieważ mogą one zwiększyć moc powodowania ubytków w jogurcie. Zamiast tego wybierz zwykły jogurt.

Jeśli Twoje dziecko nie jest fanem tradycyjnego jogurtu, możesz zastąpić go odmianami bez cukru. Istnieje wielu producentów jogurtów, którzy tworzą odmiany o niskiej zawartości cukru lub bez cukru, a dostosowanie się do nowego smaku może być trudne dla podniebienia dziecka. Inną opcją jest zamrożenie jogurtu i podanie go jako popsicles. Należy jednak pamiętać o obładowanych cukrem płatkach marshmallow, które są przekąską powodującą ubytki.

Pszenica pełnoziarnista

Chleb może wydawać się zdrowym wyborem, ale w rzeczywistości może zwiększać ryzyko próchnicy. Chleb zawiera skrobię, która w ustach rozkłada się na cukry proste. Cukry te przywierają do zębów i stają się pożywką dla szkodliwych bakterii, co prowadzi do próchnicy. Cała pszenica zawiera bardziej złożone węglowodany, które nie powodują ubytków. Zamiast białego chleba, cała pszenica jest doskonałym wyborem, ponieważ zawiera błonnik, witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia zębów.

Wybieranie chleba pełnoziarnistego może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy u Twojego dziecka. Chleb pełnoziarnisty jest dobrym wyborem dla wszystkich grup wiekowych, ponieważ jest ładowany z błonnikiem i witaminami. Całe ziarna są również świetne dla trawienia, co może pomóc w zapobieganiu biegunce i utrzymaniu zdrowych zębów. Ponadto, dziecko z próchnicą może również skorzystać z regularnej dostawy surowych warzyw, takich jak brokuły. Brokuły są bogate w witaminy A i C, a ich surowa forma sprzyja rozwojowi bakterii probiotycznych w jamie ustnej.