Jeśli rozważasz wyrwanie zęba w czasie ciąży, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Wyrywanie zęba w czasie ciąży nie jest bezpieczne i może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo. Chociaż ciąża nie jest najwygodniejszym ani najbezpieczniejszym momentem na wykonanie pracy dentystycznej, możliwe jest wystąpienie nagłego wypadku stomatologicznego w każdym trymestrze ciąży. Aby uniknąć dalszych komplikacji, dentysta zazwyczaj wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego przed wyrwaniem zęba. Zostanie to odłożone do czasu po zakończeniu ciąży.
Zagrożenia zdrowotne związane z opieką stomatologiczną w czasie ciąży
Pomimo wielu korzyści płynących z regularnej opieki stomatologicznej w czasie ciąży, w jednym z ostatnich badań stwierdzono, że mniej niż połowa kobiet w ciąży szukała leczenia stomatologicznego. Ten niski wskaźnik może wynikać z obaw, że opieka stomatologiczna w czasie ciąży jest niebezpieczna, a także z braku ubezpieczenia stomatologicznego. Mimo to, badanie to daje nadzieję. Wyniki tego badania są zachęcające i mogą stać się katalizatorem dla poprawy opieki stomatologicznej w czasie ciąży. Dalsze badania mogą dotyczyć sposobów dotarcia do tych kobiet i informowania ich o korzyściach płynących z opieki stomatologicznej w czasie ciąży.
Promienie rentgenowskie są bezpieczne podczas rutynowych przeglądów stomatologicznych
Choć wiele kobiet w ciąży może obawiać się promieniowania rentgenowskiego, prawda jest taka, że promieniowanie rentgenowskie w czasie ciąży jest bezpieczne. Rentgen stomatologiczny jest promieniowaniem o stosunkowo niskiej dawce, a personel dentystyczny zwykle wychodzi na zewnątrz podczas zabiegu. Mimo że dawka promieniowania jest bardzo niska, kobieta w ciąży jest chroniona przez ołowiany fartuch, który osłania jej narządy rodne. Chociaż noszenie fartucha na fotelu dentystycznym może być niewygodne, zapewnia on dodatkową warstwę ochrony.
Znieczulenie
Chociaż możesz się wahać co do poddania się zabiegom stomatologicznym w czasie ciąży, znieczulenie miejscowe może być stosowane bezpiecznie i skutecznie. Dawka powinna być utrzymana poniżej maksymalnej dopuszczalnej dawki i należy monitorować negatywną aspirację, aby upewnić się, że środek znieczulający nie dostanie się do krwiobiegu. Ważne jest, aby być świadomym ryzyka związanego ze znieczuleniem, a szczególnie ważne jest, aby zapytać dentystę o wszelkie specjalne środki ostrożności dla Ciebie i Twojego nienarodzonego dziecka.
Antybiotyki
Chociaż najlepiej jest unikać niektórych leków w czasie ciąży, antybiotyki stosowane przy ekstrakcji zębów są bezpieczne dla większości kobiet w ciąży. Amoksycylina i cefaleksyna, a także metronidazol, są uważane za bezpieczne. FDA oceniła klindamycynę, penicylinę i metronidazol jako antybiotyki kategorii B. Antybiotyki z klasy fluorochinolin, z drugiej strony, nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Środki przeciwbólowe
Chociaż istnieje kilka zagrożeń związanych z uzyskaniem wyrwania zęba w czasie ciąży, najczęstsze to obrzęk i ból podczas procesu ekstrakcji. Kobiety w ciąży są również narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia ubytków i zapalenia dziąseł, ponieważ hormony mogą się zmieniać podczas ciąży, powodując obrzęk dziąseł. Ponadto, poranna choroba może przynieść nieprawidłowe bakterie do ust, co utrudnia lub uniemożliwia szczotkowanie. Nieleczony, nawet niewielki problem stomatologiczny może przerodzić się w ogromny problem stomatologiczny.
Choroba przyzębia
Stara opowieść żon o tym, że kobieta traci jeden ząb na każde dziecko, mogła wpłynąć na mit, że kobiety w ciąży tracą zęby. Około jedna trzecia amerykańskich matek wierzyła w to w pewnym momencie swojego życia. Chociaż wiele badań wskazuje na związek między parytetem a utratą zębów, nie ustalono bezpośredniego związku przyczynowego. Jednak w wielu badaniach odnotowano zwiększony stan zapalny dziąseł podczas ciąży. Chociaż nie ma udowodnionego związku przyczynowo-skutkowego między ciążą a stanem zapalnym dziąseł, wyniki badań wspierają teorię „jeden ząb dla każdego dziecka”.
Mądre zęby
Ważne jest, aby unikać bólu i dyskomfortu podczas ciąży. Hormony ciążowe mogą nasilać problemy z jamą ustną. Na szczęście możliwe jest bezpieczne usunięcie zębów mądrości w ciąży. Aby jednak zapobiec wszelkim komplikacjom, należy wykonać analizę stomatologiczną przed zajściem w ciążę. Wyrwanie zębów mądrości jest zazwyczaj bezpieczne w czasie ciąży, jeśli zostanie wykonane przed końcem trzeciego trymestru. W przeciwnym razie należy poczekać z wizytą u dentysty do czasu po urodzeniu dziecka.