Jak wyglądają zęby dziecka, kiedy wychodzą?

Jak wyglądają zęby dziecka, kiedy wychodzą?

Kiedy wychodzą zęby dziecka? Dziecięce zęby zaczynają wyrastać w trzech etapach: siekacze boczne, kły i zęby trzonowe. Sąsiednie zęby, zwane siekaczami bocznymi, pojawiają się między 10 a 16 miesiącem życia. Spiczaste” zęby, czyli kły, wyrastają między 16 a 23 miesiącem życia. Pierwsze zęby trzonowe pojawią się między 20 a 23 miesiącem życia, a drugie zęby trzonowe pojawią się między 22 a 33 miesiącem życia.

Objawy ząbkowania na etapie 3

Objawy ząbkowania zaczynają się zwykle na kilka dni przed wyrżnięciem się pierwszego zęba. Gdy Twoje dziecko osiągnie trzeci i czwarty etap ząbkowania, zacznie bardziej żuć wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Niezależnie od tego, czy są to Twoje ręce, smoczki, czy bramki do łóżeczka, Twoje dziecko będzie żuć wszystko. Twoje dziecko może nawet żuć osłony swojego wózka. Większość dzieci nie skarży się na ból, ale mogą one mieć zapalenie tkanki dziąseł. Pierwszy ząb będzie bolał najbardziej, a następnie trzonowce.

Niektóre leki mogą pomóc złagodzić ból. Ibuprofen i acetaminofen są bezpieczne dla niemowląt powyżej sześciu miesięcy. Leki te powinny być stosowane tylko wtedy, gdy domowe sposoby leczenia zawiodły. Chociaż wiele z tych produktów zawiera aspirynę, mogą one maskować znaczne objawy ząbkowania. Pediatrzy mogą dać Ci konkretne zalecenia dla Twojego dziecka. Twoje dziecko może również skorzystać z ciepłej kąpieli, kołysania lub chłodnego przedmiotu, aby złagodzić dyskomfort.

Choć większość rodziców uważa, że gorączka i biegunka są oznakami ząbkowania, te warunki nie są powiązane. W rzeczywistości gorączka i biegunka są częstym objawem infekcji ucha i nie powinny być mylone z ząbkowaniem. Stan zdrowia Twojego dziecka będzie zależał od tego, które objawy występują najczęściej. Czasami dziecko będzie wykazywać wszystkie trzy objawy, więc ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, gdy zauważysz swoje dziecko.

Jeśli twoje dziecko doświadcza objawów ząbkowania na etapie trzecim, może to być znak, że twoje dziecko jest w środku zębów. Mogą nie spać dobrze lub być drażliwe w ciągu dnia, ale podrażnienie i dyskomfort, które mogą towarzyszyć ząbkowaniu, mogą być przytłaczające. Nie należy jednak wpadać w panikę, jeśli Twoje dziecko doświadcza któregoś z tych objawów. Ząbkowanie jest normalnym procesem rozwojowym, a Ty możesz użyć żelu do ząbkowania lub schłodzonych pierścieni do ząbkowania, aby złagodzić ból i dyskomfort.

Choć nie powinieneś się martwić gorączką związaną z ząbkowaniem, powinieneś szukać pomocy medycznej, jeśli Twoje dziecko wykazuje jakiekolwiek inne objawy. Gorączka powyżej 101 stopni Fahrenheita jest oznaką podstawowej infekcji, takiej jak infekcja ucha. Biegunka nie będzie spowodowana ząbkowaniem, ale może spowodować odwodnienie. Twoje dziecko musi pić dużo wody, aby uniknąć dalszych komplikacji. Im szybciej zaczniesz zajmować się objawami ząbkowania na etapie 3, tym lepiej.

Rozmiar zębów dziecka

Po pierwsze, jakie są rozmiary zębów dziecka? Kiedy po raz pierwszy zaczną wychodzić, Twoje dziecko będzie miało dwa siekacze w centrum jamy ustnej. Górne siekacze będą rosły jeden ząb miesięcznie. Do pierwszego roku życia większość dzieci będzie miała sześć siekaczy. Następny tuzin zębów będzie składał się z czterech zębów trzonowych, które nie rosną w sąsiedztwie siekaczy, ale zamiast tego oszczędzają miejsce na kiełkujące kły.

Pierwsze zęby trzonowe wychodzą w wieku sześciu lub siedmiu miesięcy po pojawieniu się pierwszego zestawu zębów dziecka. Są to największe zęby w ustach i mają płaskie powierzchnie gryzące. Ten typ zębów jest niezbędny do rozdrabniania i kruszenia pokarmu. W wieku sześciu lub siedmiu lat zaczną wyłaniać się zęby stałe. Zęby te mogą być pierwszymi trzonowcami lub siekaczami. W końcu wszystkie zęby mleczne powinny być na swoim miejscu. W rzeczywistości oczekuje się, że zęby stałe zaczną pojawiać się do dwunastego roku życia. Jednak niektóre dzieci mogą nie mieć wszystkich 32 stałych zębów aż do wieku dwudziestu jeden.

Po tym jak zęby dziecięce zaczynają wychodzić, ważne jest, aby pamiętać, że są to nadal tylko zęby dziecięce. Nie ma nic do niepokoju o. Te zęby będą tam w odpowiednim czasie, a większość rodziców będzie w stanie powiedzieć, czy wychodzą one prawidłowo, czy nie. Istnieje wiele powodów, dla których zęby dziecka nie wychodzą prawidłowo, ale w większości przypadków jest to tylko kwestia cierpliwości.

Pierwsze zęby mogą pojawić się już w sześć tygodni po urodzeniu, ale niektóre dzieci mają swoje pierwsze zęby przed osiągnięciem tego wieku. Niektóre dzieci mają wszystkie 20 zębów do trzech miesięcy, a inne nie. Jeśli martwisz się o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka, możesz odwiedzić dentystę w Arlington i dowiedzieć się więcej o zdrowiu zębów swojego dziecka. Ważne jest, aby rodzice rozumieli proces rozwoju zębów i dziąseł oraz wiedzieli, kiedy Twoje dziecko zacznie zdobywać zęby.

Sposoby na ukojenie obolałego dziąsła

Nierzadko zdarza się, że dziecko ma obolałe dziąsła, gdy po raz pierwszy wychodzą zęby. Podczas gdy najwcześniejszymi zębami będą dolne siekacze, niektóre dzieci mogą odczuwać pierwsze objawy na wiele miesięcy przed ich pojawieniem się. Aby złagodzić ból dziąseł, spróbuj ucisnąć je lub użyć zimnego przedmiotu. Pomocne może być również danie dziecku czegoś do żucia. Poniżej wymieniono kilka sposobów na ukojenie obolałego dziąsła, gdy wychodzą zęby dziecka.

Ciepła kąpiel może pomóc ukoić obolałe dziąsło. Zabranie dziecka do ciepłej kąpieli może zrelaksować dziecko i odwrócić jego uwagę od bólu. Olejki eteryczne Chamomilla, Coffea Cruda lub Belladonna to dobre opcje. Te olejki eteryczne były używane przez tysiące lat do leczenia wielu różnych dolegliwości i są uspokajające i numbing.

Chociaż nie można zamrozić pierścienia ząbkowania, można zastosować nacisk na dziąsła dziecka z wilgotną ściereczką. To może pomóc złagodzić ból i pomóc im się zrelaksować. Jeśli obudzisz się w nocy, spróbuj powtórzyć ten proces jeszcze kilka razy. Możesz również spróbować namoczyć mokrą ścierkę w zimnej wodzie i przyłożyć ją do dziąseł dziecka.

Zimne i mrożone owoce mogą również pomóc. Owoce takie jak surowa marchewka i miękkie owoce mogą łagodzić obolałe dziąsła. Jednak upewnij się, że nadzorujesz swoje dziecko, gdy dajesz mu owoce, aby nie chomp na nim. Poza tym dobrze jest unikać pokarmów o wysokiej zawartości cukru, takich jak suchary. Ogólnie rzecz biorąc, leki przeciwbólowe nie są potrzebne, gdy ząbkowanie jest łagodne.

Pierwszymi zębami będą prawdopodobnie przednie. Drugi zestaw zębów pojawi się wkrótce. Zęby trzonowe Twojego dziecka wyjdą jako ostatnie, w wieku od jednego do trzech lat. W przeciwieństwie do zębów przednich, zęby trzonowe będą bolesne. Jeśli obawiasz się, że dziecko może się zakrztusić, rozważ zapewnienie mu śliniaka lub smoczka. Utrzymywanie twarzy dziecka w czystości i suchości zmniejszy ilość ślinienia.

Opcje leczenia nieprawidłowo ustawionych zębów dziecka

Choć przez większość czasu pierwsze kilka lat życia dziecka spędza się na rozwijaniu zębów, czasami krzywe, przepełnione lub nieprawidłowo ustawione zęby mogą zakłócać ich uśmiech, zdrowie jamy ustnej lub mowę. Te zęby mogą również powodować inne problemy, takie jak under lub overbite. Istnieje kilka przyczyn nieprawidłowo ustawionych zębów, w tym genetyka, oddychanie przez usta i czynniki środowiskowe.

Istnieje wiele przyczyn nieprawidłowo ustawionych zębów, w tym indywidualny rozwój dziecka, nawyki ustne, a nawet utrata zębów. Chociaż leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj jedynym sposobem na skorygowanie tych problemów, wczesne wykrycie i właściwe leczenie może zmniejszyć zakres problemu. Dziedziczność również może odgrywać rolę. Niektóre przypadki występują w rodzinach, a na zęby dziecka może mieć wpływ uraz lub choroba kości.

Leczenie ortodontyczne polega na noszeniu stałych lub ruchomych aparatów na zębach dziecka przez określony czas. Celem leczenia jest korekta położenia zębów, wyrównanie szczęk i poprawa zgryzu dziecka. Najczęściej leczenie nieprawidłowo ustawionych zębów u dzieci przeprowadza się między dwunastym a szesnastym rokiem życia, kiedy szczęki dziecka są już w pełni rozwinięte, a zęby stałe wyrosły.

Wizyta u dentysty dziecięcego jest ważnym pierwszym krokiem w procesie leczenia. Regularne wizyty stomatologiczne mogą pomóc w monitorowaniu rozwoju zębów i szczęki dziecka, a także mogą pomóc w zapobieganiu pojawienia się zębów dorosłych. Leczenie jest bardziej skuteczne i mniej kosztowne, jeśli rozpoczyna się, gdy dziecko jest maluchem. Wczesne wykrywanie i interwencja może zapobiec problemom z pogorszeniem i zapewni zdrowszą przyszłość dla Twojego dziecka.

Retained baby teeth może również powodować komplikacje stomatologiczne w dorosłości. Te zęby mogą być trudne do czyszczenia i może nawet prowadzić do ubytków. Nieprawidłowo ustawione zęby mleczne mogą również powodować przechylanie się lub nieprawidłowe ustawienie zębów wokół nich, co wymaga zastosowania aparatu stomatologicznego. Wielu pacjentów jest zaniepokojonych wyglądem zatrzymanego zęba. Specjalista stomatolog doradzi im, jaki jest najlepszy sposób rozwiązania tego problemu. Leczenie może polegać na usunięciu zęba zatrzymanego lub ponownym jego ukształtowaniu. Po wyeliminowaniu bólu można założyć protezę.