Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

W tym artykule omówimy najlepszy sposób szczotkowania zębów. Obejmie on takie tematy jak czas szczotkowania, prawidłowy sposób używania szczypiec dentystycznych i wiele innych. Jeśli nadal jesteś zdezorientowany, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. W tym artykule znajdziesz wskazówki i porady, jak myć zęby jak zawodowiec! Są pewne błędy, których powinieneś unikać. Dowiesz się także więcej o nitkowaniu zębów i pickach dentystycznych. Więc, zacznijmy!

Błędy, których należy unikać

Wiele osób popełnia wiele błędów podczas mycia zębów. Chociaż szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest niezbędne dla dobrego zdrowia jamy ustnej, błędy nadal mogą się zdarzyć. Oto kilka powszechnych błędów, których należy unikać podczas mycia zębów:

Po pierwsze, nie przesadzaj ze szczotkowaniem. Zbyt duży nacisk na szczoteczkę może zniszczyć szkliwo i uszkodzić okoliczne dziąsła. Zamiast tego używaj delikatnych ruchów szczoteczką do mycia zębów. Płytka nazębna przylega do włosia szczoteczki, więc zbyt mocne szczotkowanie spowoduje zniszczenie szkliwa i dziąseł. Zbyt mocny nacisk może również prowadzić do nadwrażliwości zębów. Aby określić, czy szczotkujesz zęby zbyt mocno, szukaj rozłożonych włosków.

Czas na szczotkowanie

Szczotkowanie zębów to ważny codzienny rytuał. Według American Dental Association standardem powinno być szczotkowanie przez co najmniej dwie minuty. Dwie minuty to wystarczający czas, aby dokładnie wyczyścić każdy ząb i usunąć płytkę nazębną oraz bakterie z jamy ustnej. Pamiętaj, aby zwracać baczną uwagę na każdy ząb, ponieważ pośpiech podczas porannej sesji szczotkowania może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i bakterii. Jeśli szczotkujesz zęby mniej dokładnie niż jest to zalecane, możesz skończyć z więcej niż potrzebujesz, aby usunąć płytkę nazębną i bakterie.

Oprócz nitkowania zębów po każdym posiłku, korzystne jest również szczotkowanie zębów po śniadaniu. Dzięki temu usuniesz cząstki jedzenia z zębów, jednocześnie zmniejszając ilość czasu, jaki bakterie mają na trawienie cukru. Ponadto szczotkowanie zębów zaraz po śniadaniu może być pomocne, jeśli zjesz kwaśne śniadanie. Należy jednak myć zęby 60 minut po spożyciu kwaśnych pokarmów, takich jak sok pomarańczowy, kawa lub sok owocowy.

Dental picks

Podczas wizyty u dentysty możesz zostać zapytany, czy powinieneś używać dental picks do mycia zębów. Istnieje kilka różnych rodzajów narzędzi dentystycznych, ale najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, jak skutecznie ich używać. Narzędzia te występują w wielu formach, w tym nici dentystycznych, wykałaczek wodnych i szczoteczek międzyzębowych. Poniżej znajduje się krótki przegląd każdego z nich. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat każdego typu narzędzia.

Wycieranie zębów

Wycieranie zębów jest ważną częścią rutyny higieny jamy ustnej. Najlepiej robić to najpierw przed szczotkowaniem zębów, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej i resztek jedzenia między zębami. Nitkowanie przed szczotkowaniem zębów może również pomóc w zapobieganiu chorobom dziąseł. Jeśli obecnie nie używasz nici dentystycznej, teraz jest czas, aby zacząć. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby nitkowanie stało się naturalną częścią Twojej rutyny szczotkowania zębów.

Podawanie nici dentystycznej przed szczotkowaniem zębów znacznie poprawi Twoje zdrowie zębów. Pozwoli to fluorkowi w paście do zębów zbliżyć się do szkliwa zębów, chroniąc Twoje perłowe bielmo. Dodatkowo, nitkowanie zminimalizuje ilość płytki nazębnej, którą połykasz, co zwiększa ryzyko chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi. Nitkowanie pomaga również chronić Twoje dziąsła przed podrażnieniem, co zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby dziąseł.

Technika nitkowania

Istnieje kilka różnych sposobów na nitkowanie zębów. Metoda szpuli jest najbardziej popularna wśród osób, które nie mają sztywnych stawów i nie mają problemów z manewrowaniem przyrządem do nitkowania. Aby rozpocząć, owiń nić wokół środkowego palca i użyj pozostałych palców, aby przesunąć zabrudzony koniec przez zęby. Następnie, używając palca wskazującego i kciuków, zrób pętlę i delikatnie skrobnij każdą stronę zęba, aby usunąć płytkę nazębną.

Aby nitkować między zębami, owiń nić wokół środkowego palca obu dłoni i delikatnie pracuj nią między dwiema stronami przestrzeni. Uważaj, aby nie przeciągnąć nici przez trójkąt dziąsłowy, ponieważ może ona przeciąć miękką tkankę. Aby tego uniknąć, zacznij najpierw od górnych zębów. Następnie pracuj w dół każdej powierzchni zęba. Delikatnie prowadź nić w przestrzeń między dwoma zębami w kształcie litery „C”, przesuwając ją w górę i w dół.