Ile jest zębów u niemowląt?

Ile jest zębów u niemowląt?

Pierwszymi zębami, które się pojawią, są centralne siekacze. Pojawią się one w parach wraz z przeciwstawnymi zębami przednimi. Ostatnimi wyrastającymi zębami są kły. Do drugiego lub trzeciego roku życia dziecka wyrastają wszystkie zęby podstawowe. W tym czasie można wyróżnić kilka etapów, które opisano poniżej. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie zęby dziecka wyjdą do czasu ukończenia przez nie dwóch lub trzech lat.

Około 6 miesiąca

Około 6 miesiąca życia, dzieci zaczynają doświadczać procesu zgrzytania zębami. Ich dolne centralne siekacze, lub dolne trzonowce, zaczną wychodzić. W tym czasie mogą zacząć być niespokojne i żuć twarde, stałe przedmioty. Rodzice często zakładają, że ząbkowanie powoduje gorączkę i biegunkę. Niestety, problem nie jest tak prosty. Oto oś czasu ząbkowania i kiedy powinnaś spodziewać się, że Twoje dziecko osiągnie ten etap rozwoju.

3 lata

Ile ząbków dziecięcych pojawia się w ciągu trzech lat? Większość dzieci ma pełny zestaw 20 zębów w wieku trzech lub czterech lat. Pierwsze dwa wyrastają, zazwyczaj są to dolne centralne siekacze. Pozostałe zęby wyrastają powoli, zazwyczaj parami. Następnie, wraz z wiekiem dziecka, zęby te zaczynają wypadać jeden po drugim. W wieku dwóch i pół roku dziecku powinno wypaść wszystkie 20 zębów mlecznych.

5 lat

Ile zębów mlecznych mają dzieci? Zazwyczaj dzieci mają 20 zębów, dziesięć na górze i dziesięć na dole. Nie wszystkie pojawią się jednocześnie. Każdy zestaw pojawi się na innym etapie ząbkowania. Zęby mleczne nie utrzymują się zbyt długo. W rzeczywistości, przeciętne dziecko będzie miało 32 zęby stałe pod koniec procesu ząbkowania. Jeśli jednak Twoje dziecko ma tylko jeden lub dwa zęby, może to nie być dla Ciebie problemem.

6 lat

W wieku sześciu miesięcy Twoje dziecko będzie miało w ustach 20 zębów mlecznych. Wyrosną dwa pierwsze, zazwyczaj dwa dolne centralne siekacze. Pozostałe zęby będą wyrastać stopniowo, zazwyczaj parami, aż do momentu, gdy w wieku dwóch do trzech lat pojawią się wszystkie 20 zębów. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca przybliżone daty wyrzynania się i utraty każdego zęba. Zazwyczaj dziecko będzie miało od dwudziestu do trzydziestu zębów stałych, gdy skończy dwa i pół lub trzy lata.

8 lat

Twoje dziecko zacznie wyrzynać wszystkie osiem zębów mlecznych między 10 a 16 miesiącem życia. Pierwszym zestawem będą prawdopodobnie centralne siekacze, a następnie dwa przednie zęby, które krzyżują się ze sobą. Pozostałe zęby prawdopodobnie pojawią się w następnej kolejności, a w wieku dwóch lub trzech lat wyrosną wszystkie osiem zębów. Z wiekiem dziecku wyrośnie drugi zestaw zębów trzonowych, a następnie zęby stałe.

Zęby stałe wyrastają około 6 roku życia

Przez pierwsze 7 lat życia dziecko będzie miało mieszankę zębów stałych i mlecznych. Kiedy wszystkie zęby mleczne wypadną, zęby stałe zaczynają napierać na korzenie zębów pierwotnych. Proces ten nazywany jest uzębieniem stałym. Właściwa opieka stomatologiczna na tym etapie jest ważna dla zdrowia jamy ustnej dziecka i rozwoju silnych zębów stałych.

Pielęgnacja zębów niemowlęcych

Pierwszy wyłaniający się ząb zazwyczaj nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego najlepiej zacząć szczotkować dziąsła i zęby jak najwcześniej. Codzienne czyszczenie dziąseł jest kluczowe, aby zapobiec próchnicy i pomóc dziecku rozwinąć regularną rutynę higieny jamy ustnej. Ponadto szczotkowanie zębów da dziecku możliwość zobaczenia i poczucia różnicy między czystymi a zabrudzonymi zębami. Oto kilka wskazówek dotyczących udanej rutyny mycia zębów u niemowląt.