Co to jest leczenie kanałowe?

Co to jest leczenie kanałowe?

Jeśli masz uszkodzony ząb, możesz się zastanawiać, co to jest leczenie kanałowe i czy go potrzebujesz. W tym artykule omówimy objawy, koszty, powikłania i procedurę. Dowiedz się więcej o tej procedurze, zanim udasz się do swojego dentysty. Leczenie kanałowe jest powszechną procedurą wykonywaną w celu usunięcia zainfekowanego zęba. Procedura ta wymaga kilku wizyt i zwykle trwa około pół godziny. Jeśli odczuwasz ból lub inne dolegliwości, od razu skontaktuj się z dentystą.

Symptomy

Nieudane leczenie kanałowe może wywołać szereg nieprzyjemnych objawów, ale większość z nich nie jest bezpośrednio związana z zabiegiem. Chociaż ząb, który przeszedł leczenie kanałowe nie powinien być wrażliwy, może stać się bolesny i wrażliwy przez kilka dni. Stan zapalny i ropa, która wydostała się z zęba, również mogą powodować ból zęba. Na szczęście większość z tych objawów można leczyć bez potrzeby operacji.

Jednym z głównych objawów nieudanego leczenia kanałowego jest wrażliwość zęba. Ten dyskomfort może być ostry lub tępy i trwać przez kilka godzin lub nawet dzień. Może również prowadzić do uczucia kneblowania, a nawet nudności. Ból spowodowany nieudanym leczeniem kanałowym powinien być zaadresowany jak najszybciej, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Niektórzy ludzie doświadczają nawet przebarwień zębów z powodu tego procesu. Ale jeśli rozważasz leczenie kanałowe, oto kilka wspólnych oznak, że możesz potrzebować wizyty.

Jeśli masz ubytki lub awulsyjne zęby, infekcja w kanale korzeniowym zęba może wpłynąć na każdy z tych obszarów. Ponieważ ząb jest osłabiony od powtarzających się zabiegów stomatologicznych, może być podatny na pęknięcia. Infekcja w kanałach korzeniowych zęba może spowodować rozległe zakażenie organizmu, takie jak ropień dziąsła. Z tych powodów dentysta może zalecić leczenie kanałowe. Jeśli cierpisz na którąkolwiek z tych dolegliwości, pamiętaj, aby natychmiast odwiedzić dentystę. Może on pomóc Ci określić najbardziej odpowiednią opcję leczenia.

Choć leczenie kanałowe jest powszechną procedurą, niektórzy pacjenci odczuwają wrażliwość lub bolesność podczas zabiegu. W niektórych przypadkach, wrażliwość na ząb może rozwijać się w wyniku procedury. Niezależnie od poziomu dyskomfortu, leczenie kanałowe jest dla Ciebie opłacalną inwestycją. Powinieneś rozważyć korzyści i wady tej procedury przed podjęciem decyzji o poddaniu się jej. Ważne jest, aby przed poddaniem się leczeniu kanałowemu porozmawiać z dentystą o swoich opcjach.

Powikłania

Pomimo licznych korzyści płynących z leczenia kanałowego, w trakcie lub po leczeniu mogą wystąpić powikłania. Na przykład, niewielki ból, obrzęk i krwawienie są powszechne po leczeniu kanałowym, a w rzadkich przypadkach pacjent może doświadczyć przewlekłego bólu lub nawet infekcji. Chociaż te efekty uboczne są rzadkie, pacjenci powinni być świadomi możliwych komplikacji przed zabiegiem. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, pacjenci powinni skontaktować się ze swoim endodontą, aby omówić opcje leczenia.

Autorzy przeglądu systematycznego przeanalizowali częstość występowania perforacji korzeni wśród dorosłych pacjentów stomatologicznych. Obejmował on zarówno pojedyncze, jak i wielokrotne leczenie kanałowe. Uwzględnili badania, w których analizowano czynniki ryzyka i wynik perforacji korzenia. Uwzględnili prospektywne lub retrospektywne badania obserwacyjne z udziałem dorosłych pacjentów stomatologicznych, bez ograniczeń dotyczących płci i wieku. Badania dotyczące perforacji korzeni zostały wykluczone, jeśli zawierały jedynie opisy przypadków lub opinie, lub nie posiadały danych dotyczących perforacji korzeni.

Oceniono jakość techniczną leczenia kanałowego oraz wykryto błędy w leczeniu kanałowym. Stosując technikę instrumentacji step-back, autorzy umieścili w kanałach korzeniowych pilniki K ze stali nierdzewnej o stożku 0,02. Irygowali kanały korzeniowe 2,5% podchlorynem sodu. Po oczyszczeniu kanałów, zostały one obturowane przy użyciu techniki kondensacji wierzchołkowej. W badaniu sprawdzono również wpływ perforacji i okołowierzchołkowego zapalenia przyzębia oraz czy głębokość wypełnienia korzenia była związana z niepowodzeniem leczenia.

Proces leczenia kanałowego wymaga zwykle co najmniej trzech wizyt. Procedura rozpoczyna się od znieczulenia i wykonania małego otworu do struktury nerwu. Otwór ten umożliwia bakteriom wejście do zęba, co skutkuje wtórnym zakażeniem. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na obszar okołowierzchołkowy, co wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgii okołowierzchołkowej. Gdy to nastąpi, ząb będzie wymagał stałego wypełnienia.

Podczas leczenia może dojść do złamania korzenia. Dentysta oceni ząb, aby określić, czy może on wytrzymać leczenie kanałowe. Jeśli korzeń pęknie, może wymagać operacji endodontycznej, aby go usunąć. Ryzyko złamania zęba jest wysokie, a rokowanie w przypadku takiej operacji jest niskie. Oprócz leczenia kanałowego, może być potrzebna korona dentystyczna, aby chronić ząb i zapobiec jego złamaniu.

Koszty

Choć leczenie kanałowe może kosztować od kilkuset dolarów do dwóch tysięcy, całkowita cena będzie się różnić w zależności od liczby kanałów w zębie. Cena ta nie obejmuje żadnych dodatkowych procedur. Niektóre przypadki wymagają jednak bardziej skomplikowanych procedur. Koszt będzie wyższy, jeśli dentysta podejrzewa pionowe złamanie lub zwapnienie kanału, co będzie wymagało dodatkowego leczenia. Procedura może również kosztować w górę osiemset dolarów, jeśli potrzebujesz korony, aby ją chronić.

Koszty leczenia kanałowego mogą być również dotknięte przez twoją lokalizację geograficzną. Koszty życia i prowadzenia działalności gospodarczej w Twojej okolicy wpłyną na koszty. Na przykład, koszt leczenia kanałowego w dużym obszarze metropolitalnym jest wyższy niż w małym mieście. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że około 64% Amerykanów posiada ubezpieczenie stomatologiczne. Niektóre plany ubezpieczeń stomatologicznych obejmują zabiegi stomatologiczne, ale tylko ich część, w tym leczenie kanałowe.

Ale plany ubezpieczeń stomatologicznych obejmują profilaktyczne zabiegi konserwacyjne i czyszczące, wiele z nich nie pokrywa kosztów zabiegów naprawczych, takich jak leczenie kanałowe. To pozostawia większość pacjentów do stóp rachunek. Plany ubezpieczeń stomatologicznych różnią się znacznie, a niektóre nawet pokrywają tak mało jak połowę kosztów. To, czy masz ubezpieczenie stomatologiczne, czy nie, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na koszt leczenia kanałowego, ale wiedza o tym, czego dokładnie można się spodziewać, może pomóc w wyborze dostawcy usług stomatologicznych.

Zależnie od rodzaju leczenia, którego potrzebujesz, leczenie kanałowe może kosztować tak mało jak PS100 w ramach NHS. Jednak prywatne leczenie kanałowe może kosztować znacznie więcej. Prywatne koszty leczenia pomiędzy PS100 a PS1,000 są prawdopodobnie wyższe. Leczenie jest bardzo skomplikowane i wielu dentystów musi inwestować w najnowocześniejszy sprzęt i materiały, aby zapewnić pomyślny wynik. Jednak warto ponieść koszty, aby uratować swój własny ząb.

Jeśli doświadczysz nieudanego leczenia kanałowego, wynik nie zawsze jest najlepszy. Chociaż wskaźnik sukcesu jest wysoki z wykwalifikowanym endodontą, umiejętności lekarza ogólnego mogą zmniejszyć to do 50%. W związku z tym ponowne leczenie kosztuje pełne 30% pierwotnej procedury. Retreatment może być konieczny z powodu niewłaściwej sterylizacji, utrzymującej się infekcji lub niewłaściwej higieny jamy ustnej. Możliwe jest również, że będziesz potrzebował drugiego zabiegu, jeśli Twoje zęby nie zareagują na pierwszy.

Procedura

Leczenie kanałowe to zabieg w jamie ustnej, który ratuje naturalny ząb przed zniszczeniem z powodu zainfekowanej miazgi. Dentysta najpierw usuwa zainfekowaną miazgę, która jest zbudowana z żywych komórek, a następnie oczyszcza kanały korzeniowe i ubytek. Gdy kanały są już czyste, dentysta tymczasowo zamyka ząb materiałem stomatologicznym zwanym gutta percha. Następnie usuwa się tymczasowe wypełnienie i wykonuje się stałą koronę, aby zakończyć pracę. Do znieczulenia zęba i otaczającej go okolicy stosuje się zwykle środek znieczulający miejscowo. Następnie dentysta czeka, aż obszar ten będzie całkowicie zdrętwiały.

Ból zęba jest często najczęstszym objawem zakażenia miazgi zęba. Jest on spowodowany stanem zapalnym i bólem z powodu uszkodzonego zęba. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się na kość otaczającą ząb, może to spowodować powstanie ropnia. Po wypełnieniu zęba może być konieczne jego usunięcie. Ropień jest zakażeniem bakteryjnym. Infekcja ostatecznie rozprzestrzeni się na otaczające zęby i spowoduje niesamowicie bolesny ząb.

Po leczeniu kanałowym pacjenci mogą wrócić do normalnych czynności kilka dni po zabiegu. Jednak tymczasowy ból jest powszechny. Może wystąpić tkliwość i stan zapalny, ale są one tymczasowe i ustąpią z czasem. Wyroby tytoniowe, w tym papierosy, będą zakłócać zdolność organizmu do gojenia się. Jeśli planujesz palić podczas zabiegu, unikaj palenia przez kilka dni lub całkowicie przestań. Do ust podawany jest zwykle środek znieczulający, który powoduje odrętwienie na kilka godzin. Należy również skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli odczuwasz pulsujący ból.

Procedura leczenia kanałowego rozpoczyna się od usunięcia zainfekowanej miazgi i ponownego wypełnienia kanału korzeniowego. Procedura pomaga przywrócić zdrowie zęba i może pomóc zapobiec dalszym infekcjom. Proces ten jest podobny do wypełniania ubytków. Po usunięciu infekcji dentysta wypełnia ubytek materiałem przypominającym gumę i uszczelnia go za pomocą cementu adhezyjnego. Ząb będzie wtedy wolny od nerwów, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla wielu różnych problemów stomatologicznych.