Co to jest endodoncja?

Co to jest endodoncja?

Przed poddaniem się leczeniu kanałowemu, możesz zastanawiać się, co to jest endodoncja. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, czym jest ta procedura, jakie procedury są z nią związane i jakie są koszty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach leczenia endodontycznego i korzyściach płynących z każdego z nich. Dr Baur jest zaangażowany w edukację pacjentów. Wyjaśni, jak działa procedura, jakie jest ryzyko i jaki jest najlepszy sposób na uzyskanie najlepszych wyników.

Leczenie kanałowe

Dentysta może zastosować znieczulenie miejscowe podczas leczenia kanałowego. Umieszcza się zaporę dentystyczną w celu ochrony miejsca operacyjnego przed śliną. Na powierzchni zęba tworzony jest niewielki otwór. Miazga jest usuwana za pomocą małych, ręcznych instrumentów. W pustej przestrzeni umieszczana jest gutaperka, substancja biokompatybilna. Otwór zamyka się cementem. Tymczasowe wypełnienie jest nakładane na ząb w celu przywrócenia jego funkcji. Stałe uzupełnienie jest umieszczane podczas ostatniej wizyty.

Gdy miazga jest zainfekowana, może to powodować ból zęba. Jeśli ząb ma zaawansowaną utratę kości, opcje wymiany mogą być ograniczone. Twój dentysta zbada Twoje zęby i wykona zdjęcia rentgenowskie, aby zobaczyć jak złożone i duże są kanały korzeniowe. Do leczenia kanałowego może być potrzebne więcej niż jedno spotkanie, dlatego dentysta może zalecić kilka procedur. Zabiegi te będą różne dla każdego. Twój dentysta wyjaśni wszystkie kroki, których powinieneś się spodziewać.

Zabieg rozpoczyna się w gabinecie stomatologicznym od wykonania zdjęć rentgenowskich. Należy skontaktować się z dentystą, jeśli rozwinie się infekcja po zabiegu. Zabiegowi może również towarzyszyć recepta na antybiotyk. Należy ściśle przestrzegać instrukcji, a w razie jakichkolwiek problemów skontaktować się z dentystą. Po zakończeniu leczenia kanałowego dentysta usunie tymczasowe wypełnienie. Następnie dentysta umieści w uszkodzonym zębie koronę lub wypełnienie. Nowa korona lub wypełnienie wzmocni i poprawi wygląd Twojego zęba.

Choć wszyscy dentyści są przeszkoleni w zakresie leczenia kanałowego, niektórzy wolą kierować trudne przypadki do endodontów. Ci specjaliści mają dodatkowe szkolenie i doświadczenie w ratowaniu zębów. Potrafią zdiagnozować ból zęba i wykonać wymagające zabiegi kanałowe. Oprócz zabiegów kanałowych, endodonci są również w stanie leczyć traumatyczne urazy zębów. Korzyści z leczenia endodontycznego są liczne. Warto wybrać się na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego.

Podczas leczenia kanałowego dentysta znieczula ząb i umieszcza nad nim arkusz lateksu, aby utrzymać go w suchości. Następnie w koronie zęba tworzy się maleńki otwór, aby uzyskać dostęp do miazgi. Miazga jest usuwana, a komora czyszczona i dezynfekowana. Następnie do wypełnienia kanału korzeniowego używa się gutaperki. To wypełnienie stomatologiczne działa jak tymczasowa nakładka chroniąca ząb i zmniejszająca ból.

Endodoncja

Termin endodoncja dosłownie oznacza wnętrze zęba. Ta specjalizacja skupia się na miazdze zęba, czyli miękkim materiale znajdującym się pod szkliwem zęba. Miazga zęba zawiera kompleksową sieć nerwów, tętniczek, tkanki limfatycznej i tkanki włóknistej. Uszkodzona lub chora miazga zęba może prowadzić do bólu zęba, a nawet jego utraty. Aby lepiej zrozumieć korzyści płynące z endodoncji, dowiedz się więcej o tej specjalności.

Ogólnie, endodonci specjalizują się w leczeniu problemów związanych z korzeniami zębów. Podczas gdy dentyści ogólni mogą wykonywać wiele z tych samych procedur co endodonta, specjalność ta wymaga dodatkowego szkolenia. Stomatolodzy ogólni mogą wykonywać wiele procedur oferowanych przez endodontów, ale mogą nie mieć doświadczenia w diagnozowaniu lub leczeniu problemów związanych z korzeniem zęba. Ta specjalistyczna wiedza sprawia, że jeśli masz jakąkolwiek próchnicę lub inne problemy wymagające leczenia kanałowego, koniecznie musisz udać się do specjalisty.

W wielu przypadkach ból zęba może być spowodowany głęboką próchnicą lub powtarzającymi się zabiegami. Niektórzy ludzie doświadczają bólu z powodu uderzenia w ząb lub ropnia. Jeśli masz ból zęba, powinieneś odwiedzić swojego dentystę ogólnego, ale jeśli ból jest długotrwały lub jeśli nie ma widocznej przyczyny, powinieneś jak najszybciej udać się do endodonty. Wizyta u endodonty jest konieczna, aby wyleczyć ból i uratować ząb przed ekstrakcją.

Gdy endodonta wykonuje zabieg, stosuje znieczulenie miejscowe. Chociaż jest to bolesne, to prawie nie jest tak złe, jak kanał korzeniowy wykonany bez znieczulenia. Efekty ustępują po dwóch godzinach. Po wizycie należy przyjmować leki przeciwbólowe, takie jak Tylenol lub Ibuprofen, a także szczotkować zęby dwa razy dziennie, aby utrzymać dobrą higienę jamy ustnej.

Po ukończeniu szkoły stomatologicznej należy odbyć rezydenturę endodontyczną. Wiele programów rezydencji stomatologicznej woli zatrudniać absolwentów GPR lub AEGD. Będziesz także potrzebował solidnego zrozumienia zasad stomatologii odtwórczej i stomatologii ogólnej. Niektóre programy oferują również studia magisterskie z endodoncji, które wymagają dodatkowych kursów, badań i obrony pracy dyplomowej. Należy sprawdzić w swoim programie rezydencji, aby zobaczyć, które programy oferują taki program.

Procedury

Pola endodoncji zajmuje się odbudową wnętrza uszkodzonych zębów. Podczas gdy kanały korzeniowe mogą uratować ząb, mogą również prowadzić do pojawienia się tkanki zapalnej. Proces wykonywania kanału polega na usunięciu zmienionej zapalnie miazgi i zastąpieniu jej materiałem biologicznie bezpiecznym. Ten rodzaj leczenia jest ważny w zapobieganiu usuwania zębów. Ponadto, kanały korzeniowe mogą zapobiec ropniom, wypełnionym bakteriami woreczkom, które mogą ostatecznie doprowadzić do wyrwania zęba.

Jednym z przykładów leczenia endodontycznego jest chirurgia kanałowa. Używając małego instrumentu i mikroskopu, dentysta może wykonać nacięcie ratujące zęby. Te nacięcia są stosunkowo małe i mogą być wykonane bez znieczulenia. Zabieg ten może być bolesny, dlatego przed jego wykonaniem pacjenci powinni omówić go ze swoim dentystą. Oprócz leczenia kanałowego, kanał może również naprawić złamany ząb.

Diagnostyka endodontyczna obejmuje trzy etapy, w tym dokładne badanie, wywiad oraz specjalne testy i badania. Podczas badania pacjenci mogą skarżyć się na ból, obrzęk, wydzielinę lub zły smak. Historia bólu jest kluczowa, ponieważ pomaga lekarzowi określić pilność leczenia. Ból jest jednak wskaźnikiem poważniejszych kwestii, takich jak konieczność ekstrakcji. W takich przypadkach pacjent powinien natychmiast zasygnalizować dentyście, jeśli odczuwa jakikolwiek dyskomfort.

Ubytek testowy: Jama testowa jest konieczna, jeśli inne procedury i specjalne testy są niejednoznaczne. Podczas zabiegu dentysta przełoży arkusz ochronny, aby odizolować ząb. Bariera ta będzie utrzymywać ślinę i inne wydzieliny jamy ustnej poza obszarem. Następnie dentysta wywierci niewielkie zagłębienie przez szkliwo zęba lub jego odbudowę. Jeśli miazga zareaguje, ząb będzie zdrowy. Jeśli nie nastąpi reakcja, może być martwy. W niektórych przypadkach usuwane jest całe uzupełnienie koronowe. Dobrze dopasowana odbudowa lana jest rzadkim wyjątkiem od tej reguły.

Innym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe. Może on pomóc uratować ząb, zapobiegając jego ekstrakcji. Zabieg ten wykonuje się, gdy miazga wewnątrz zęba ulegnie zapaleniu lub zakażeniu. Głębokie ubytki, powtarzające się zabiegi stomatologiczne i urazy mogą powodować zapalenie i zakażenie miazgi. Jeśli miazga jest w stanie zapalnym, dentysta może zalecić wykonanie kanału korzeniowego. Po zabiegu, ząb będzie wolny od bólu.

Koszt

Koszt leczenia endodontycznego zależy od procedury, która jest wymagana. Typowa procedura endodontyczna może kosztować od 1800 do 2800 dolarów, natomiast bardziej rozległe procedury, takie jak apicoektomia lub chirurgia okołowierzchołkowa, mogą kosztować nawet 4000 dolarów. Koszt leczenia endodontycznego może być niższy dla zębów przednich, ale może być wyższy dla zębów trzonowych i dwuszyjkowych. W przypadku poważnych infekcji proces może być droższy, ponieważ procedura może prowadzić do ropni, które mogą uszkodzić kość trzymającą ząb w miejscu w szczęce.

Dentyści korzystający z najnowocześniejszych technologii zainwestowali w ultradźwięki, komputerową radiografię cyfrową i mikroskopy. Wzięli również na specjalistyczne kursy szkoleniowe, które mogą zwiększyć ich koszty. Koszty ogólne biura obejmują pensje ich pracowników, czynsz i materiały eksploatacyjne. Inne koszty prowadzenia praktyki stomatologicznej obejmują koszty materiałów eksploatacyjnych i sprzętu, a także materiałów biurowych. Koszty mogą się również różnić w zależności od regionu, w którym mieszkasz i filozofii leczenia endodontycznego.

Koszt leczenia endodontycznego może być pokryty przez ubezpieczenie stomatologiczne. Kwota będzie zależeć od planu, ponieważ różne rodzaje zębów wymagają innego czasu na leczenie. Ponadto, niektóre plany ubezpieczenia stomatologicznego pokrywają procent procedury, ale wiele z nich pokrywa tylko ułamek. Większość planów pokryje od 30% do 50% kosztów. Jest to leczenie wysokiej klasy i warto za nie zapłacić. Biuro stomatologiczne, które oferuje zabiegi endodontyczne, będzie zazwyczaj pobierać wyższą opłatę niż ogólny dentysta lub specjalista.

Koszt leczenia kanałowego dla przedniego zęba może wynosić od 300 do 1500 USD. Jednak koszt tej procedury może się znacznie różnić, w zależności od złożoności procedury i rodzaju leczenia endodontycznego. Czytelnicy CostHelper zgłosili, że płacą średnio $1,156 za leczenie kanałowe przedniego zęba. Jednak niektórzy ludzie byli w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy poprzez zakup produktów wiązanych. Ta strategia umożliwiła niektórym sprzedawcom oferowanie potrzebnych usług w niższej cenie.

Koszt edukacji endodontycznej może być znaczny, zwłaszcza dla nowego absolwenta. Koszt długu studenckiego jest tylko częścią całkowitego kosztu szkolenia, a dodatkowe wynagrodzenie może pomóc zrównoważyć obciążenie długiem. Średni koszt długu studenckiego dla dentysty wynosi 388 000 USD, a średni koszt posiadania praktyki dla praktyki endodontycznej wynosi około 342 000 USD – więc dodatkowe wynagrodzenie może sprawić, że spłata długu będzie realna.